Neuropsychologia

Poradnia neuropsychologiczna Medin Kliniki w Opolu

Jak z Pacjentami współpracuje nasz neuropsycholog?

Neuropsychologia jest specjalizacją kliniczną badającą związek między funkcjonowaniem mózgu a zachowaniem człowieka. Działania neuropsychologa są głównie kierowane do grupy osób z organicznym uszkodzeniem mózgu i obejmują diagnozę oraz terapię neuropsychologiczną.

Uzyskane wyniki diagnozy neuropsychologicznej pozwalają poznać mocne i słabe strony w zakresie procesów poznawczych danej osoby, ocenić postęp choroby i skuteczność leczenia. Są kluczowe dla określenia stopnia inwalidztwa, mogą być przydatne na potrzeby spraw sądowych czy orzecznictwa rentowego (ZUS).

Neuropsycholog Medin Klinika Opole

Zakres pomocy naszego neuropsychologa z Opola

Metody diagnozy i terapii neuropsychologicznej w Medin Klinice

Obecnie wiele osób zmaga się zarówno z nabytymi, ale też wrodzonymi kłopotami z zakresu neuropsychologii. W naszym gabinecie przyjmowani są Pacjenci z problemami neurologicznymi, które wpływają na ich postępowanie, jak choćby problemy z nauką, mową, myśleniem czy zapamiętywaniem. Specjalnie dla nich nasi neuropsycholodzy mogą podjąć się:

Po przeprowadzonym badaniu istnieje możliwość sporządzenia/opracowania: 

Leczenie w ramach neuropsychologii to często ćwiczenia, dzięki którym człowiek uczy się konkretnych zachowań oraz czynności, poprzez ich powtarzanie. Mózg jest na tyle plastyczny, że za sprawą takiej terapii pojawiają się nowe połączenia, zaś stare i nieprawidłowe są niewykorzystywane. Jednak trzeba pamiętać, że nie w każdym przypadku możliwy jest powrót do stanu przed urazem lub całkowite wyleczenie danego schorzenia. Mimo tego warto podjąć ten wysiłek, aby pozytywne rezultaty satysfakcjonująco wpłynęły na życie codzienne chorego i jego bliskich

W ramach terapii neuropsychologicznej Pacjent może nauczyć się nowych rzeczy, dzięki którym będzie sobie lepiej radził w życiu codziennym i być może zwiększy swoją samodzielność. 

Treningi zależne są od danej sytuacji, a wśród możliwych propozycji wyróżnia się pracę nad refleksem, szukanie wzrokiem podobnych elementów, wzmacnianie pamięci poprzez gry lub powtarzanie wielokrotne danych informacji.

Specjalista dr n. społ. Monika Piotrowska – Matyszczak

Neuropsycholog

KONSULTACJE:

Dni

czwartek: 12:00 - 14:00

Koszt konsultacji:

konsultacja psychologiczna: 250 zł
badanie neuropsychologiczna: 450 zł

Rejestracja:

77 300 00 88

Chcesz dowiedzieć się więcej o terapii neuropsychologicznej prowadzonej w naszej placówce?

Zadzwoń:

Neuropsycholog Opole

Wizyta u specjalisty neuropsychologii w Opolu

Jak wygląda konsultacja u naszego neuropsychologa?

Bardzo ważnym elementem wizyty jest szczegółowy wywiad specjalisty z Pacjentem, a także z rodziną, którzy na co dzień mają styczność z chorym i mogą więcej opowiedzieć o jego zachowaniu. W ten sposób nasz ekspert pozyskuje informacje o dotychczasowej terapii, dlatego warto zabrać dotychczasowe wyniki badań, które mogą pomóc w leczeniu. 

W gabinecie analizie poddawane są zdolności mowy, pamięć, koncentracja, uwaga czy abstrakcyjne myślenie. Podczas całego procesu leczenia, neuropsycholog ściśle współpracuje z innymi specjalistami, w tym głównie z lekarzem prowadzącym dany przypadek. Wykonuje specjalistyczne testy neuropsychologiczne, które podczas diagnozy są ważnym elementem, ale nie jedynym. Na finalną ocenę składają się czynniki fizjologiczne, poznawcze oraz wykryte zaburzenia. 

Do samej wizyty nie trzeba się specjalnie przygotowywać, choć należy być gotowym na to, że Pacjent będzie poddawany badaniom, związanym z ograniczeniami lub uszkodzeniami mózgu, procesów intelektualnych, co pozwoli dotrzeć do źródeł danego problemu. Nie ma też określonego czasu konsultacji, choć zwykle zajmuje ona minimum 2-3 godziny.