Kolonoskopia

Kolonoskopia w Medin Klinice w Opolu

Nie zwlekaj z kolonoskopią!

Kolonoskopia to jedno z podstawowych badań wykorzystywanych w gastroenterologii do diagnozowania wielu poważnych schorzeń. Polega ona na analizie dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Wiele osób niepotrzebnie obawia się tego badania, przez co odkłada na później wizytę u specjalisty. Jednak kolonoskopia jelita grubego jest bezpieczna oraz może być bezbolesna – jeśli obawiasz się nieprzyjemnych dolegliwości, to w Medin Klinice przeprowadzamy ten zabieg w znieczuleniu ogólnym, po wcześniejszym podaniu leków dożylnych.

Kolonoskopia

Kiedy zgłosić się na kolonoskopię?

Kolonoskopia jest badaniem wykorzystywanym głównie do profilaktyki raka jelita grubego. Główne wskazania do jej wykonania, to przede wszystkim:

Kolonoskopia może być zalecona także w przypadku wystąpienia niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza, której przyczyna jest trudna do zidentyfikowania.

Kolonoskopia krok po kroku

Jak wygląda badanie?

Kolonoskopię wykonuje się za pomocą sprzętu w postaci giętkiego wziernik zakończonego kamerą, który wprowadza się przez odbyt. Obraz jest przesyłany na monitor, dzięki czemu lekarz może na bieżąco obserwować wnętrze jelita grubego.  Podczas procedury możliwe jest pobranie wycinka błony śluzowej, który ma być poddany badaniu histopatologicznemu. Urządzenie to pozwala także na przeprowadzenie drobnych zabiegów, takich jak poszerzenie zwężeń czy usunięcie polipów.

Bezpieczna procedura

W profilaktyce raka jelita grubego oraz innych schorzeń dolnego odcinka przewodu pokarmowego czas odgrywa kluczową rolę. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest umówienie prywatnego badania, które będzie przeprowadzone w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Choć kolonoskopia, jak każde inne badanie obrazowe wiąże się z możliwością wystąpienia pewnych komplikacji, to w przypadku tej metody ryzyko jest minimalne.

Można się jej poddać bez obaw!

Bez bólu

Nieprzyjemne odczucia można skutecznie zniwelować dzięki zastosowaniu znieczulenia. W jego przypadku niezbędna jest obecność anestezjologa, który poda odpowiednie środki i będzie cały czas czuwał nad Pacjentem.

Znieczulenie przy kolonoskopii może mieć charakter miejscowy lub ogólny. W przypadku drugiego rozwiązania podawane są dożylne leki, dzięki którym Pacjent zasypia na czas badania.

Krótki czas trwania zabiegu

Jako Pacjent przygotowujący się do kolonoskopii z pewnością zastanawiasz się, ile ona trwa. Najczęściej cały proces zajmuje od 30 do 40 minut. Wcześniej badany jest odpowiednio przygotowywany, co obejmuje m.in. podanie środków znieczulających. Zasypia on i po około 2 godzinach po wykonaniu kolonoskopii może udać się do domu.

Ze względu na to, że środki znieczulające mogą jeszcze działać przez pewien czas, nie powinien prowadzić samochodu oraz przybyć do placówki w obecności osoby towarzyszącej.

Wykonujemy badania w komfortowej atmosferze

Rejestracja:

Przygotowanie do kolonoskopii

Co warto zrobić przed badaniem? Dieta, nawodnienie, leki

Kolonoskopia to badanie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Pozwoli to uzyskać obraz o odpowiedniej jakości, który da lekarzowi pogląd tego, co dzieje się wewnątrz jelita grubego u Pacjenta.

Dieta przed kolonoskopią powinna zacząć się 5 dni przed badaniem. Najlepiej, aby była ona ubogoresztkowa. Nie zaleca się spożywania pieczywa z ziarnami czy owoców pestkowych. Wielu lekarzy wskazuje także, aby na 2 dni przed kolonoskopią przejść na dietę płynną. Bardzo ważne jest to, aby spożywać minimum 3 litry płynów dziennie.

Niestety, ale badanie to wymaga zastosowania środków przeczyszczających. Są one przepisywane przez lekarza, który wyda także dokładne zalecenia dotyczące ich stosowania. Najczęściej pierwszą dawkę należy przyjąć po południu w dniu przed badaniem, a kolejną rano.

Bezbolesna kolonoskopia