Gastroskopia

Gastroskopia w poradni endoskopowej Medin Kliniki

Gastroskopia – szybka diagnoza problemów z przewodem pokarmowym

Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala sprawdzić stan żołądka, dwunastnicy oraz przełyku, a także ocenić wygląd błon śluzowych i soków żołądkowych.

Polega na wprowadzeniu do układu pokarmowego przewodu, który jest zakończony kamerą. Dzięki temu możliwe jest zarejestrowanie tego, co dzieje się w ciele Pacjenta, a także pobranie wycinków do badań histopatologicznych, jak również usunięcie ciał obcych lub polipów.

Gastroskopia

Jak wygląda gastroskopia?

Gastroskopia najczęściej jest wykonywana poprzez wprowadzenie endoskopu do przewodu pokarmowego przez jamę ustną. U wielu osób wiąże się to jednak z nieprzyjemnymi dolegliwościami, szczególnie u Pacjentów z silnym odruchem wymiotnym. W takim przypadku proponujemy podanie znieczulenia ogólnego, które całkowicie eliminuje problem dzięki podanym lekom – uspokajającym, nasennym i zwiotczającym.

Znieczulenie przy gastroskopii

Gastroskopia ze znieczuleniem czy bez?

Gastroskopia to badanie inwazyjne, wykonywane zwykle w znieczuleniu – najczęściej ogólnym, rzadziej miejscowym. Pierwsza z wymienionych opcji jest preferowana głównie ze względu na nieprzyjemne dolegliwości, które mogą wystąpić, oraz samą świadomość przeprowadzanego zabiegu.  Taką gastroskopię się po wcześniejszym podaniu leków dożylnych. Dzięki nim podczas badania Pacjent śpi i nie odczuwa bólu ani dyskomfortu.

Przygotowanie do badania

Gastroskopia wymaga od Pacjentów odpowiedniego przygotowania, aby jej wyniki były wiarygodne. Przede wszystkim na wizytę należy przyjść na czczo. Nie wolno jeść żadnych posiłków 5 godzin przed badaniem. Ostatni z nich powinien być lekkostrawny. Na 4 godziny przed rozpoczęciem procedury nie wolno spożywać płynów, palić papierosów, ani nawet żuć gumy. Pacjenci przyjmujący na stałe leki powinni skonsultować tę kwestię z lekarzem. Może bowiem okazać się konieczne ich odstawienie przez gastroskopią.

Czas trwania do badania

Niewiele innych badań może dostarczyć tak cennych informacji o stanie przewodu pokarmowego, jak gastroskopia. Ile trwa to badanie? Średnio jej przeprowadzenie zajmuje około 30 minut. Jednak czas ten może się znacząco wydłużyć, jeśli podczas badania konieczne okaże się wykonanie dodatkowych zabiegów czy pobranie próbek do badania histopatologicznego.

Pacjenci, u których zastosowano znieczulenie miejscowe, mogą od razu wyjść z placówki i wrócić do codziennych aktywności. W zależności od decyzji lekarza, mogą zacząć przyjmować napoje i stałe pokarmy od razu lub wstrzymać się z tym kilka godzin (każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie).

Pacjenci, którym podano znieczulenie ogólne, potrzebują więcej czasu, aby dojść do siebie. Po wybudzeniu muszą przebywać jeszcze około 2 godzin w placówce. Dopiero po tym czasie mogą ją opuścić i udać się do domu. Bardzo ważne jest jednak to, aby takim Pacjentom towarzyszył ktoś przez następną dobę, aby obserwować ich samopoczucie w tym czasie.

Sprawdź wolne terminy na gastroskopię w Medin Klinice:

Zadzwoń:

Gastroskopia w Medin Klinice Opole

Gastroskopia prywatnie — dlaczego warto się na nią zdecydować?

Pacjenci mają możliwość wykonania gastroskopii bezpłatnie, jeśli zostanie im wystawione skierowanie od lekarza. W takim przypadku badanie to jest refundowane przez NFZ. Najczęściej jednak terminy są tak odległe, że zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest wykonanie gastroskopii prywatnie. Cena takiego badania jest uzależniona głównie od rodzaju zastosowanego znieczulenia, a także od tego, czy ma mieć ono charakter terapeutyczny czy diagnostyczny.

Gastroskopia to badanie, które daje wiele cennych informacji o stanie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala także na natychmiastowe przeprowadzenie zabiegu wewnątrz ciała, jeśli zachodzi taka potrzeba. W Medin Klinice wykonujemy ją w komfortowych warunkach oraz z wykorzystaniem nowoczesnego i niezawodnego sprzętu diagnostycznego, który pozwala uzyskać najlepszy obraz.

Gastroskopia w znieczuleniu