Otyłość brzuszna a depresja – jak kompleksowo zająć się sobą?

Otyłość brzuszna

Otyłość i depresja to choroby zaliczane do grupy chorób cywilizacyjnych. W znacznym stopniu obniżają one jakość codziennego funkcjonowania i mogą prowadzić do rozwoju licznych problemów na różnych płaszczyznach życia.

Otyłość brzuszna

Otyłość definiowana jest jako stan patologicznego zwiększenia tkanki tłuszczowej w organizmie w stopniu przekraczającym jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne. Towarzyszy jej nadmierna masa ciała. W sytuacji gdy nadmiar tkanki tłuszczowej występuje w obrębie jamy brzusznej, rozpoznaje się otyłość brzuszną, zwaną także trzewną, wisceralną bądź androidalną. Ma ona największy udział w powstawaniu powikłań zdrowotnych, także tych dotyczących psychiki.

Depresja

Depresja to zaburzenie afektywne zaliczane do grupy chorób cywilizacyjnych, które znajduje się na czwartym miejscu na liście najistotniejszych problemów zdrowotnych w klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia. Daje objawy natury psychicznej i fizycznej, takie jak:

  • pogorszenie nastroju,
  • obniżenie poziomu energii,
  • zaburzenia snu i koncentracji,
  • zobojętnienie i brak motywacji do działania,
  • niezdolność do odczuwania przyjemności i utrata dotychczasowych zainteresowań,
  • spadek samooceny,
  • wycofanie z wszelkich aktywności i izolacja społeczna,
  • ogólne zniechęcenie do życia.

Otyłość brzuszna a depresja

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowych można wskazać zależność między otyłością a depresją. Szacuje się, że nawet 40% osób zmagających się z otyłością cierpi lub w przeszłości cierpiała na depresję bądź zaburzenia lękowe. Warto przy tym zauważyć, iż zależność między tymi chorobami jest dwustronna. W efekcie otyłość może być zarówno konsekwencją, jak i przyczyną depresji.

Otyłość brzuszna a depresja

Otyłość brzuszna jako konsekwencja depresji

Otyłość brzuszna może stanowić jeden z rezultatów depresji. Często osoby cierpiące z powodu zaburzeń psychicznych szukają ukojenia i przyjemności w jedzeniu, stopniowo tracąc kontrolę nad ilością przyjmowanego pokarmu i w efekcie przybierając na wadze. Zdarza się również, iż wzrost tkanki tłuszczowej u pacjenta ze zdiagnozowaną depresją stanowi reakcję na przyjmowane przez niego leki lub jest konsekwencją obniżenia poziomu aktywności na skutek zaburzeń nastroju.

Otyłość brzuszna jako przyczyna depresji

Otyłość, w tym także otyłość brzuszna, u wielu osób powoduje spadek poczucia własnej wartości. Może również prowadzić do poczucia wyobcowania i bezsilności, które negatywnie wpływają na różne sfery życia i często skutkują wycofaniem z życia społecznego. Osoby zmagające się z otyłością wielokrotnie doświadczają także społecznej agresji i stygmatyzacji, co dodatkowo sprzyja rozwojowi depresji.

Do jakich specjalistów zgłosić się, aby kompleksowo zająć się problemem?

W celu kompleksowego zajęcia się problemem depresji występującej wraz z otyłością, należy zgłosić się po pomoc do wykwalifikowanych i doświadczonych psychoterapeutów oraz lekarzy psychiatrów. Warto również skorzystać z usług dietetyka i bariatry.

Jesteś gotowy powalczyć o lepszego siebie? Zrób to z naszymi specjalistami!

Postępowanie w obliczu otyłości i depresji

Leczenie otyłości ze stresu, jak również depresji wywołanej przez otyłość, wymaga kompleksowego podejścia.

Psychoterapia

Punktem wyjścia w leczeniu otyłości i depresji jest psychoterapia, przybierająca postać terapii indywidualnej lub grupowej. Jej głównym celem jest przekonanie pacjenta, iż jest on rozumiany i wspierany, co ma ogromne znaczenie dla kształtowania poczucia bezpieczeństwa i poprawy samooceny.

Farmakoterapia

Leczenie depresji i otyłości często wymaga zastosowania odpowiednio dobranej farmakoterapii. Powinna ona być skuteczna w eliminowaniu występujących u danego pacjenta objawów depresji, a jednocześnie jak najlepiej przez niego tolerowana i niepowodująca skutków ubocznych w postaci przybierania na wadze.

Odpowiednia dieta

W leczeniu współwystępujących otyłości i depresji zalecane jest stosowanie diety śródziemnomorskiej, obfitej w warzywa, owoce, ryby, orzechy i produkty pełnoziarniste, a także ograniczenie spożycia żywności wysoko przetworzonej, czerwonego mięsa oraz produktów słodzonych i wysokotłuszczowych. Pozwala to zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie i wpływa na prawidłową syntezę neuroprzekaźników, czyli związków chemicznych pośredniczących w przekazywaniu informacji między komórkami nerwowymi, takich jak serotonina, noradrenalina i dopamina, które są szczególnie istotne dla regulacji nastroju.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna pozwala na redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Jej rodzaj i intensywność powinny być dostosowane do wydolności organizmu danego pacjenta. Optymalną formą aktywności jest powtarzany około 4-5 razy w tygodniu półgodzinny trening o umiarkowanej intensywności, opierający się głównie na ćwiczeniach aerobowych, takich jak szybki marsz, wolny bieg, jazda na rowerze lub pływanie.