Założenie implantu zęba to świetne rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn straciły swoje naturalne zęby lub ze względu na ich zły stan trzeba było je usunąć. Niestety także implant może zostać odrzucony przez organizm. Jeśli planujesz skorzystać z takiego rozwiązania, musisz wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny takiej sytuacji.
Objawy odrzucenia implantu zęba
Tuż po zabiegu wszczepienia implantu zęba większość Pacjentów odczuwa ból oraz dyskomfort. To zupełnie normalne zjawisko. Stomatolog powinien przepisać Ci leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, które zminimalizują te dolegliwości. Jednak musisz być uważny, szczególnie jeśli zaobserwujesz:
● długie gojenie się rany,
● powiększenie węzłów chłonnych,
● ruchliwość wszczepionego implantu,
● silny ból gardła,
● ogólne osłabienie,
● przedłużający się ból oraz stan zapalny.
W takim przypadku niezbędne jest niezwłoczne zgłoszenie się do stomatologa, który oceni, czy nie doszło do odrzucenia implantu oraz wdroży odpowiednie leczenie. To konieczne, aby zapobiec poważniejszym problemom w obrębie jamy ustnej.
Umów pilną wizytę u stomatologa
Odrzucenie implantu zęba – jakie są najczęstsze przyczyny?
Po zabiegu trzeba szczególnie dbać o implanty zębów, ponieważ ich odrzucenie jest najczęściej wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich, a przede wszystkim powstrzymanie się od szczotkowania okolic wszczepu przez około 10 dni. Nie należy spożywać potraw, które negatywnie wpływają na implant. Dotyczy to przede wszystkim twardych pokarmów, ostrego i kwaśnego jedzenia.
Implanty mogą także zostać odrzucone w wyniku zaburzeń układu immunologicznego. Najczęściej jest to powodowane przez cukrzycę oraz reumatoidalne zapalenie stawów. W takim przypadku implant jest traktowany przez organizm jako ciało obce, co przyczynia się do jego odrzucenia.
Osłabienie implantu może być również efektem wcześniejszych infekcji przyzębia. Trzeba pamiętać o tym, że niektóre leki, w tym difosforany przyjmowane na osteoporozę, mogą osłabiać tkanki dziąseł, co przekłada się na większe ryzyko odrzucenia wszczepu.
U niektórych osób występują także alergie na składniki implantu. Jego elementy wykonuje się ze stopu tytanu z dodatkiem niklu. Nie ma go co prawda zbyt dużo, jednak u osób wrażliwych na ten metal może pojawić się reakcja alergiczna, a w jej efekcie całkowite odrzucenie implantu.
Po jakim czasie może nastąpić odrzucenie implantu zęba?
Wiele osób, które zdecydowały się na ten zabieg, obawia się, że pojawi się u nich odrzucenie implantu zęba. Po jakim czasie może to nastąpić? Wyróżnia się wczesne oraz późne odrzucenie implantu. Pierwsze z nich występuje w ciągu 3-4 miesięcy od wszczepu. Z kolei późne odrzucenie implantu zęba następuje później niż po 4 miesiącach od jego umieszczenia.
Odrzucenie implantu zęba – co należy robić w takiej sytuacji?
Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o odrzuceniu implantu, niezwłocznie zgłoś się do stomatologa. Oceni on problem oraz wdroży odpowiednie kroki.
Najczęściej w takich przypadkach stosuje się antybiotykoterapię, jeśli w okolicy implantu występuje stan zapalny wywołany infekcją bakteryjną. Inną metodą jest przeszczep tkanki kostnej w okolice wszczepu, co ma ją wzmocnić. W ostateczności niezbędne może okazać się usunięcie implantu oraz zastąpienie go nowym.
Jak dbać o implant zęba, aby zmniejszyć ryzyko jego odrzucenia?
Aby zmniejszyć ryzyko odrzucenia implantu w wyniku nieprawidłowej jamy ustnej, należy przestrzegać zaleceń lekarza. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby w pierwszych dniach od zabiegu omijać szczoteczką miejsce, w którym został on umieszczony. Po myciu zębów warto przepłukać usta specjalnym płynem antyseptycznym.
Stomatolodzy zalecają także, aby całkowicie odstawić alkohol oraz zaprzestać palenia papierosów. Przez około 2 godziny po implantacji nie można przyjmować żadnych pokarmów, a przez kolejne 2 dni trzeba utrzymywać płynną dietę. Należy także unikać potraw bardzo kwaśnych oraz ostrych, oraz takich, które wymagają mocnego gryzienia lub miażdżenia. Na opuchliznę twarzy można stosować specjalne maści lub chłodne kompresy.
Dolegliwości bólowe oraz stan zapalny mogą utrzymywać się przez pewien czas od założenia implantów, co jest zupełnie normalnym zjawiskiem.