Leczenie kanałowe, zwane również leczeniem endodontycznym, jest jedną z usług najczęściej przeprowadzanych w gabinetach stomatologicznych. Procedura ta znajduje zastosowanie w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Stanowi rozwiązanie w wielu wypadkach pozwalające uniknąć ekstrakcji zęba. Jak wygląda leczenie kanałowe? Czy do jego przeprowadzenia wystarczy jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym?
Czym jest leczenie kanałowe zęba?
Leczenie kanałowe to rodzaj zabiegu przeprowadzanego u Pacjentów, u których badania kliniczne i/lub zdjęcia rentgenowskie wykazały:
- głębokie ubytki próchnicze,
- nieodwracalne zapalenie lub martwicę miazgi zębowej,
- zapalenie tkanek okołowierzchołkowych,
- zwichnięcie lub złamanie zęba.
Wskazaniem do zabiegu endodontycznego są także:
- nietypowa anatomia zęba,
- wąskie, zakrzywione lub zrośnięte kanały zębowe,
- występowanie dodatkowych kanałów w zębie,
- perforacja korzenia lub dna komory zęba,
- komplikacje po wcześniej wykonanym leczeniu kanałowym.
Leczenie kanałowe pozwala na poprawę stanu zdrowia jamy ustnej i eliminację dolegliwości bólowych. Umożliwia uratowanie chorego zęba przed ekstrakcją, co przyczynia się do poprawy estetyki uzębienia i pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie oraz samoocenę Pacjenta.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub, jeżeli zachodzi taka potrzeba, pod pełną narkozą. Poprzedzony jest diagnostyką, na którą składają się badania obrazowe – zdjęcia rentgenowskie oraz tomografia komputerowa – pozwalające na dokładne określenie położenia korzenia zęba i kanałów zębowych.
Leczenie kanałowe przebiega etapami. W pierwszej kolejności zakłada usunięcie zmian próchniczych i zainfekowanej miazgi z kanałów korzeniowych oraz komory zęba, jak również aplikację specjalnego środka pozwalającego na eliminację toksyn bakteryjnych. Czynności te wykonywane są przez specjalistów z Medin Kliniki przy użyciu mikroskopu oraz bariery antyseptycznej, co sprzyja dokładności i zachowaniu bezpieczeństwa podczas zabiegu. Kanał jest następnie osuszany i wypełniany środkami uszczelniającymi.
Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest odbudowa korony zęba z wykorzystaniem materiału światłoutwardzalnego bądź zastosowanie uzupełnienia protetycznego.
Ile trwa leczenie kanałowe?
To, ile trwa leczenie kanałowe, uzależnione jest od przebiegu jego kolejnych etapów, od diagnozy, poprzez otwarcie zęba, opracowanie wypełnienie kanałów, aż po odbudowę korony zębowej. Każdy przypadek oceniany jest indywidualnie, z uwzględnieniem takich czynników, jak:
- rodzaj oraz budowa poddawanego leczeniu zęba,
- stopień zaawansowania infekcji,
- stan pozostałych zębów,
- rodzaj zastosowanych metod,
- skuteczność wykonywanych czynności endodontycznych,
- przestrzeganie zaleceń lekarza stomatologa przez Pacjenta.
Z reguły do przeprowadzenia skutecznego leczenia kanałowego zęba potrzebnych jest od jednej do trzech wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Leczenie kanałowe podczas jednej wizyty
Zakończenie leczenia kanałowego już na pierwszej wizycie w gabinecie stomatologicznym to zarówno oszczędność czasu, jak i możliwość natychmiastowej eliminacji dolegliwości bólowych oraz szybkiego powrotu do normalnego funkcjonowania. W Medin Klinice jest to możliwe dzięki:
- zastosowaniu nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, umożliwiającego łatwe i szybkie przeprowadzenie dokładnej analizy zęba i opracowanie skutecznego planu leczenia,
- wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie narzędzi, pozwalających zdezynfekować kanały w bezpieczny i komfortowy sposób,
- użyciu mikroskopu, który zapewnia maksymalną precyzję pracy stomatologa i w efekcie wysoką skuteczność leczenia,
- zastosowaniu metody ekstyrpacji, zakładającej pominięcie etapu zatruwania miazgi zębowej, kluczowego w tradycyjnym procesie leczenia endodontycznego.
Wykorzystanie przez specjalistów z Medin Kliniki wysokiej jakości sprzętu diagnostycznego i zabiegowego prowadzi do przyspieszenia oczyszczenia i wypełnianie kanałów korzeniowych, jak również do zminimalizowania ryzyka wtórnej infekcji. W efekcie wzrasta możliwość uratowania uszkodzonego uzębienia bez konieczności odbycia drugiej wizyty w ramach leczenia kanałowego zęba.
Potrzebujesz leczenia kanałowego? Zapraszamy na konsultacje do naszych stomatologów
Leczenie kanałowe – kiedy są potrzebne dodatkowe wizyty?
Konieczność rozłożenia leczenia kanałowego na kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym zachodzi w sytuacji gdy lekarz dentysta jest zmuszony do wcześniejszego zatrucia miazgi zębowej przy pomocy specjalnego preparatu. Jest to zazwyczaj podyktowane występowaniem u Pacjenta przeciwwskazań do podania znieczulenia. Dodatkowe wizyty mogą być potrzebne także przy dużym zaawansowaniu zakażenia i ogólnym złym stanie zdrowia Pacjenta. W sytuacji gdy zabieg endodoncji został wykonany w sposób niedokładny lub doszło do ponownej choroby zęba, zachodzi z kolei konieczność przeprowadzenia powtórnego leczenia kanałowego.