Jak spada waga po operacji bariatrycznej?

Jak spada waga po operacji bariatrycznej?

Operacja bariatryczna nazywana jest potocznie zmniejszaniem żołądka. Jej celem jest walka z otyłością oraz skuteczne zmniejszenie wagi pacjenta. Aby zabieg przyniósł oczekiwane efekty, niezbędne jest przestrzeganie określonych zasad. Tylko wtedy pacjent może liczyć na to, że jego waga faktycznie spadnie.

Jak spada waga po operacji bariatrycznej? To musisz wiedzieć!

Operacja bariatryczna to głównie zabieg wykonywany laparoskopowo. W jego trakcie chirurg usuwa znaczną część żołądka, dzięki czemu zmniejsza się jego objętość. Ma to sprawić, że pacjent będzie przyjmował mniej pokarmu, a co za tym idzie, także kalorii.

Jednak bardzo ważna jest odpowiednia motywacja, gdyż bez niej osiągnięcie optymalnego efektu nie jest możliwe. Przyjmowane potrawy muszą nie tylko być zdecydowanie mniejsze niż do tej pory, ale również odpowiednio zbilansowane. Niezwykle ważne jest bowiem dostarczanie odpowiednich substancji odżywczych do organizmu, aby mógł on prawidłowo funkcjonować.

Ile się chudnie w pierwszym miesiącu po operacji bariatrycznej?

To, ile można schudnąć zarówno w trakcie pierwszego miesiąca po operacji oraz w późniejszym czasie zależy głównie od predyspozycji pacjenta. U jednych ten proces może przebiegać zdecydowanie szybciej, niż u pozostałych. Główną przyczyną zrzucania wagi jest przyjmowanie mniejszych porcji, co pozwala zmniejszyć bilans kaloryczny. Na tempo chudnięcia wpływają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, a także nawyki żywieniowe oraz styl życia.

W pierwszych miesiącach pacjenci tracą od 5 do 15% nadprogramowych kilogramów. Dokładne wartości zależą więc od pierwotnej wagi. Jeśli pacjent ważył 100 kg, to w pierwszym miesiącu może stracić od 5 do 15 kg. Są to spektakularne efekty, jednak najważniejsze jest to, aby nie osiąść na laurach, bo może to doprowadzić do powstania efektu jo-jo.

Odchudzanie po operacji bariatrycznej

Operacja bariatryczna — efekty

Ostateczne efekty operacji bariatrycznej można zaobserwować po około roku od zabiegu. W niektórych przypadkach możliwa jest utrata nawet 60-70% startowej wagi. Im większa początkowa nadwaga, tym lepsze rezultaty.

Najważniejszym efektem zabiegu jest nie tylko poprawa wyglądu sylwetki, ale przede wszystkim zmniejszenie ryzyka wystąpienia poważnych chorób, które są następstwem otyłości. Pacjenci przestrzegający zasad mogą cieszyć się swoim nowym ciałem oraz doskonałym samopoczuciem.

Tycie po operacji bariatrycznej — jak mu zapobiec?

Wykonanie zabiegu nie daje gwarancji sukcesu. Wszystko zależy od motywacji pacjenta oraz tego, czy będzie on przestrzegał zaleceń lekarzy bariatrów. Szacuje się, że nawet 15% pacjentów wraca do swojej wagi w ciągu 2-10 lat od operacji bariatrycznej. Najczęstszym powodem takiej sytuacji jest powrót do starych nawyków. Jedzenie wysokoprzetworzonego jedzenia oraz cukrów sprzyja otyłości. Należy więc sięgać po warzywa i owoce, chude mięso oraz ryby, a także nabiał i zdrowe tłuszcze, które powinny być podstawą odpowiednio zbilansowanej diety. Jeśli zauważysz, że po operacji zaczynasz ponownie przybierać na wadze, zastanów się, czy nie wracasz do starych nawyków.

Przyczyną wzrostu wagi po operacji jest także podjadanie między posiłkami. Pacjenci powinni przyjmować 5-6 posiłków dziennie, ale o małej objętości. Ma to zapobiec rozciąganiu żołądka oraz ewentualnym powikłaniom. Podjadanie między posiłkami zwiększa bilans kaloryczny, co może powodować ponowne tycie.

Niekiedy zdarza się, że tycie po operacji bariatrycznej jest wywołane zbyt długim jedzeniem papkowatego jedzenia. Wprowadzanie stałych pokarmów do diety musi odbywać się stopniowo oraz umiejętnie. Żołądek, który przyzwyczaił się do płynnej i papkowatej formy dań, może gorzej radzić sobie z ich stałą formą.

Pacjenci mogą także przyjmować zbyt małą ilość białka, które jest niezbędne w odpowiednio zbilansowanej diecie. Daje ono poczucie sytości, dlatego musi być obecne praktycznie w każdym posiłku. Wiele osób popełnia też błąd polegający na piciu napojów zawierających cukier. Dostarczają one puste kalorie, które dość często nie są uwzględnianie w bilansie. Po operacji niezbędna jest także aktywność fizyczna. Należy uprawiać wybrany sport systematycznie, ale bez nadmiernego obciążania organizmu w pierwszych tygodniach. Przestrzeganie tych zasad może pomóc w utrzymaniu właściwej wagi po operacji bariatrycznej.