Jak poradzić sobie ze zbędnymi kilogramami?

Balon żołądkowy

Bezpieczne i sprawdzone metody leczenia otyłości w Medin Klinice

Według danych przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2021 roku, otyłość oraz choroby niezakaźne będące jej konsekwencją, takie jak choroby układu krążenia, cukrzyca, rak, zaburzenia neurologiczne, przewlekłe choroby układu oddechowego oraz zaburzenia trawienia, przyczyniły się do około 2,8 mln zgonów na całym świecie.

Ze względu na coraz szybsze tempo życia, a co za tym złe nawyki żywieniowe, niedostateczny poziom aktywności fizycznej oraz niewystarczającą ilość snu, a także predyspozycje i obciążenia genetyczne, otyłość jest poważną chorobą cywilizacyjną, z którą zmagają się coraz częściej także osoby młode.

Kiedy nadwaga staje się niebezpieczna?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy dodatkowy kilogram powinien być powodem do zmartwień. Jedną z podstawowych metod pozwalającą ocenić masę ciała u osób dorosłych jest wskaźnik BMI (body mass index). Wskaźnik ten oblicza się dzieląc, masę ciała (wyrażoną w kg) przez wzrost (wyrażony w m) do kwadratu. Otrzymany wynik można zinterpretować na postawie poniżej przedstawionej tabeli.

Do kogo należy zgłosić się po pomoc?

Osoby z nieznaczną nadwagą, powinny zgłosić się po pomoc do dietetyka. Zaleca się to także osobom z prawidłową masą ciała, które chcą utrzymać odpowiednią wagę, poprzez spożywanie zbilansowanych i wartościowych posiłków.

W Medin Klinice konsultacje dietetyczne przeprowadza pani Patrycja Piksa, dyplomowany dietetyk kliniczny z 9-letnim doświadczeniem zawodowym. Dzięki wsparciu eksperta Pacjenci uczą się nowego sposobu żywienia, a wyrobione w ten sposób nawyki żywieniowe wspierają zdrowie oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała bez wyrzeczeń.

Osoby, u których występuje nadwaga bądź otyłość powinny zgłosić się po pomoc do bariatry -specjalisty z zakresu diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki nadwagi i otyłości, który na podstawie wyników badań oraz rozszerzonego wywiadu z Pacjentem, ustali plan działania oraz sklasyfikuje Pacjenta, pod kątem wybrania odpowiedniej metody leczenia.

Metody leczenia otyłości w Medin Klinice

W Medin Klinice każdy, zmagający się z nadwagą i dodatkowymi kilogramami, znajdzie pomoc. Oferujemy leczenie za pomocą dwóch nieinwazyjnych, bezpiecznych i niezabiegowych metod leczenia.

Dr. n. med. Dariusz Sokołowski to specjalista z zakresu bariatrii, chirurgii ogólnej i chirurgii naczyniowej, który przeprowadza konsultacje specjalistyczne w Medin Klinice oraz kwalifikuje Pacjentów i wykonuje zabiegi, wspierające leczenie nadwagi oraz otyłości.

Implantacja balonu żołądkowego (BIB)

Balon żołądkowy to w pełni odwracalna i niewymagająca interwencji chirurgicznej metoda leczenia otyłości. Balon ten jest wykonany z silikonu medycznego. Zostaje wprowadzony do żołądka na okres 6 lub 12 miesięcy. Okres leczenia ustala się indywidualnie po konsultacji ze specjalistą. Działanie balonu polega na wypełnieniu objętości żołądka, przez co Pacjent odczuwa sytość już po zjedzeniu niewielkiego posiłku. Wpływa to na zmniejszenie ilości przyjmowanych pokarmów oraz dostarczanych kalorii, w konsekwencji czego Pacjent traci kilogramy.

Balon żołądkowy jest polecany Pacjentom, u których dieta, zwiększona aktywność fizyczna oraz farmakoterapia nie przynoszą spodziewanych efektów oraz osobom z BMI powyżej 27.

Proces wprowadzenia balonu żołądkowego do żołądka do złudzenia przypomina wykonanie badania gastroskopii. Bariatra przy pomocy endoskopu wprowadza pusty balon do żołądka Pacjenta, a następnie wypełnia go odpowiednią ilością zabarwionej soli fizjologicznej i umieszcza w wyznaczonym miejscu. Cały zabieg trwa około 20-30 minut.

Efekty leczenia widoczne są już w trzech pierwszych miesiącach, po wykonaniu zabiegu, kiedy następuje gwałtowny spadek masy ciała. Kolejne miesiące, w liczbie zależnej od wyboru wariantu leczenia, pozwalają Pacjentowi na utrwalenie nowego stylu życia, w tym zmian żywieniowych oraz pomagają w utrzymaniu pożądanej masy ciała. Podczas całego procesu leczenia Pacjent pozostaje pod opieką bariatry.

Po wyznaczonym okresie balon zostaje usunięty, w ten sam sposób, w który został wprowadzony. Specjalista przebija balon, odsysa wypełniający go płyn za pomocą cewnika oraz wyciąga opróżniony balon. Celem zachowania uzyskanych efektów Pacjent powinien przebywać pod stałą opieką bariatry oraz dietetyka, utrzymując dotychczasową aktywność fizyczną.

Balon żołądkowy wykorzystywany podczas zabiegu w Medin Klinice to ORBERA, produkt marki Apollo Endosurgery Inc., lidera na rynku w dziedzinie chirurgii endoskopowej.

Endoskopowa plastyka żołądka (ESG) przy pomocy OverStitch.

Endoskopowa plastyka żołądka to nieoperacyjna i w pełni odwracalna metoda leczenia otyłości, umożliwiająca zmniejszenie objętości żołądka, nawet o 70%. Zabieg ten jest alternatywą dla wykonywanej tradycyjnie operacji rękawowej resekcji żołądka. ESG jest metodą bezpieczniejszą dla Pacjenta oraz pozwalającą uniknąć blizn na ciele i zmian anatomicznych w obrębie przewodu pokarmowego.

Endoskopowa plastyka żołądka to metoda zalecana Pacjentom, u których wartość wskaźnika BMI przekracza 30.

Zabieg endoskopowej plastyki żołądka, przebiegający w znieczuleniu ogólnym polega na wprowadzeniu do żołądka Pacjenta endoskopu wyposażonego w system szyjący OverStitch oraz założeniu szwów. Kolejno specjalista zaciska szwy wewnątrz żołądka, dzięki czemu zmniejsza jego objętość. W konsekwencji Pacjent spożywa mniej pokarmów i dostarcza do organizmu mniejszą ilość kalorii, dzięki czemu pozbywa się zbędnych kilogramów. Sam zabieg trwa 60-90 minut.

Efekty leczenia widoczne są już po kilku tygodniach od wykonania zabiegu. Uzależnione są one jednak w dużej mierze od działań podejmowanych przez Pacjenta oraz stosowania się do zaleceń bariatry i dietetyka. Zmiana stylu życia, w tym spożywanie odpowiedniej ilości zbilansowanych i wartościowych posiłków oraz podejmowanie aktywności fizycznej, są kluczem w walce z dodatkowymi kilogramami.

Warto także pamiętać, że zabieg ten jest w pełni odwracalny. Nici, w uzasadnionym przypadku, można w dowolnym momencie przeciąć, a ich pozostałości zostaną wydalone wraz z pokarmem.

Endoskopowy System Zakładania Szwów w Medin Klinice to produkt firmy Apollo Endosurgery Inc., dystrybuowany przez firmę HAMMERmed.

Dlaczego warto wykonać zabieg leczenia otyłości?

Powszechnie wiadomo, że celem leczenia bariatrycznego jest zmniejszenie masy ciała. Należy jednak podkreślić, że utrata dodatkowych kilogramów, wpływa pozytywnie na poprawę stanu zdrowia, samopoczucia oraz postrzeganie własnego ciała, a co za tym idzie podwyższenie samooceny oraz poczucia własnej wartości. Specjaliści w Medin Klinice dokładają wszelkich starań, aby osiągnąć wyznaczone cele leczenia i spełnić oczekiwania Pacjentów, dbając jednocześnie o ich komfort i bezpieczeństwo. Dodatkowo każdy Pacjent Medin Kliniki, poddający się zabiegowi endoskopowemu, ma dostęp do prywatnego pokoju wybudzeń, w którym przygotowuje się przed zabiegiem oraz odpoczywa tuż po nim. Pokoje posiadają prywatną łazienkę, dostęp do internetu oraz telewizji, a także wygodną kanapę, przygotowaną z myślą o bliskiej osobie, która może towarzyszyć Pacjentowi. Wszystko po to, by każdy Pacjent mógł poczuć się u nas jak w domu.