Ile powinienem ważyć? Obliczanie BMI

Obliczanie BMI

BMI to najprostszy wskaźnik, który stosowany jest do rozpoznawania niedowagi, nadwagi czy otyłości na podstawie wagi i wzrostu pacjenta. Oblicza się go za pomocą prostego wzoru matematycznego. Wynik należy zestawić z ustalonymi normami, wówczas można odczytać czy waga jest prawidłowa. Jeżeli nie, konieczne jest wdrożenie określonych zmian.

Czym jest BMI?

BMI to skrót od Body Mass Index i oznacza wskaźnik masy ciała. Został opracowany przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta, który zaobserwował zależność pomiędzy wagą ciała a wzrostem człowieka. BMI to wskaźnik pozwalający na samodzielne obliczenie swej masy, a uzyskany wynik w zależności od jego wartości. Może świadczyć o wychudzeniu, niedowadze, wadze w normie, nadwadze lub otyłości. Tego rodzaju wyliczenia są często stosowane przez lekarzy i dietetyków przy ocenie stanu pacjenta względem jego wagi.

Jak oblicza się BMI?

Obliczanie BMI jest bardzo proste. Wystarczy podstawić konkretne wartości, by otrzymać wynik. Dodatkowo można skorzystać np. z naszego kalkulatora BMI. Wystarczy w odpowiednie pola wpisać aktualną wagę oraz wzrost, następnie system obliczy wartość wskaźnika. Jak obliczyć BMI samodzielnie?

Wzór na BMI:

BMI = masa ciała (podawana w kg) / wzrost2 (podawany w m)

Otrzymany wynik stanowi formę informacyjną bez szczegółowych danych dotyczących stanu zdrowia. W obliczeniach stosowana jest jedynie waga i wzrost, natomiast nieuwzględniane są takie dane jak: zawartość tkanki tłuszczowej, mięśni, wody czy kości. Parametry te także powinny być brane pod uwagę przy ustalaniu prawidłowych proporcji oraz stanu zdrowia.

Kalkulator BMI

Podaj nam swój wzrost i wagę – te dane są nam niezbędne do obliczenia Twojego wyniku BMI.

Twoja płeć:

Jakie są normy BMI?

BMI kobiety i mężczyzny obliczane jest na podstawie tego samego wzoru, ponadto normy także są identyczne.

BMI norma:

  • <16,0 – wygłodzenie;
  • 16,0-16,9 – wychudzenie;
  • 17,0-18,4 – niedowaga;
  • 18,5-24,9 – waga prawidłowa;
  • 25,0-29,9 – nadwaga;
  • 30,0-34,9 – I stopień otyłości;
  • 35,0-39,9 – II stopień otyłości;
  • ≥40,0 – III stopień otyłości.

BMI wskazujące na otyłość i niedowagę zostało podzielone na trzy kategorie, pod względem ich zaawansowania.

Wskaźnik BMI waga nie jest wiarygodny w przypadku:

  • ciężarnych kobiet;
  • sportowców;
  • osób o rozbudowanej tkance tłuszczowej;
  • osób w starszym wieku.

BMI u dzieci i nastolatków

Wskaźnik BMI dedykowany jest osobom dorosłym. Jednak wraz z rosnącym problemem otyłości u dzieci dostosowano go do ich potrzeb. W przypadku małych i młodych pacjentów stosuje się siatkę centylową. BMI obliczane jest w taki sam sposób, jak u dorosłych, jednak interpretacja wyników jest inna. Dzieje się tak, ponieważ zachodzi różnica w zawartości tłuszczu w organizmie młodych osób, jak również zmianami ilości tłuszczu wraz z wiekiem. Normy BMI u dzieci:
  • <5 centyla – niedowaga;
  • 5-85 centyla – prawidłowa waga;
  • >/= 85 centyla – nadwaga;
  • >/= 95 centyla – otyłość.
BMI nastolatków i dzieci odczytywane jest, odnosząc się do średnich wieku oraz płci na siatkach centylowych. Obliczenia porównuje się do wyników dla płci dziecka i nastolatka, czyli do opracowanych siatek centylowych. Stąd też kluczowe jest, aby znać wzrost, masę ciała, wiek i płeć młodego człowieka.

BMI kobieta i BMI mężczyzna – różnice

Wskaźnik BMI dla obu płci jest taki sam, jednak inna będzie interpretacja wyniku. Dzieje się tak głównie ze względu na uwarunkowania fizjologiczne pań do gromadzenia się większej ilości tkanki tłuszczowej, która stanowi znacznie większą część masy ciała. Z kolei mężczyźni prowadzący aktywny tryb życia, zazwyczaj mają problem z interpretacją wyniku BMI, ponieważ jest to spowodowane zwiększoną masą mięśniową. W takim przypadku wskaźnik może sugerować nadwagę, a nawet otyłość. W przypadku lekkoatletów BMI może wskazać niedowagę.

Przy jakim wyniku BMI należy skonsultować się ze specjalistą oraz bariatrą?

Uzyskanie wyniku innego niż zakres 18,5-24,9 (zarówno niedowaga, jak i nadwaga BMI), stanowi impuls do zmiany nawyków żywieniowych oraz trybu życia. Warto skorzystać z pomocy dietetyka, który pomoże dostosować codzienny jadłospis do zapotrzebowania kalorycznego danej osoby. W przypadku otyłości wskazane jest także, aby zasięgnąć porady medycznej u bariatry, który wskaże właściwą terapię. Jeszcze do niedawna otyłość była leczona skomplikowanymi operacjami. Obecnie jedną z najnowszych metod stanowi OverStitch™. To zabieg endoskopowego zmniejszenia żołądka o nawet 60-80%. Inną metodą jest balonikowanie, czyli wprowadzenie do żołądka specjalnego balonika przy użyciu endoskopu. Po 6 miesiącach jest on usuwany. Określenie BMI stanowi cenną informację na temat prawidłowości lub nieprawidłowości wagi. Warto mieć na uwadze, że są to ogólne dane i w razie wątpliwości należy udać się do specjalisty.

Chcesz umówić się na konsultację z naszymi specjalistami i zacząć zdrowe odchudzanie?