Ile kosztuje operacja bariatryczna?

Ile kosztuje operacja bariatryczna?

Otyłość jest przewlekłą chorobą, rozpoznawaną w sytuacji, gdy BMI, a więc wskaźnik masy ciała pacjenta, jest równe lub większe niż 25. Przy BMI powyżej 40 rozpoznaje się otyłość znaczną, która może zagrażać zdrowiu, a także życiu człowieka i z tego powodu wymaga pozbycia się nadprogramowych kilogramów. W walce z otyłością wykorzystuje się nowoczesne metody bariatryczne. Polegają one na zmniejszeniu objętości żołądka pacjenta bez szwów, nacięć, blizn, rozcinania powłok ciała. W dodatku są w pełni odwracalne.

W poradni Medin Kliniki przeprowadzane są dwa zabiegi bariatryczne. Są to endoskopowa implantacja balonu żołądkowego oraz endoskopowa plastyka żołądka przy użyciu nowatorskiej techniki OverStitch™.

Endoskopowa implantacja balonu żołądkowego (BIB)

Endoskopowa implantacja balonu żołądkowego (BIB) stanowi najmniej inwazyjną metodę bariatrycznego leczenia otyłości. Polega ona na wprowadzeniu do wnętrza żołądka specjalnego balonu, napełnionego powietrzem lub solą fizjologiczną. Jego zadaniem jest wypełnienie przestrzeni w żołądku i w efekcie zapewnienie uczucia sytości. Pacjent, u którego wykonano endoskopową implantację balonu żołądkowego, zdecydowanie mniej je i dzięki temu gubi zbędne kilogramy. Balon pozostaje w żołądku przez okres od 6 do 12 miesięcy. W tym czasie pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza i dietetyka i przyjmować regularne posiłki o określonej kaloryczności.

Przebieg zabiegu endoskopowej implantacji balonu żołądkowego

W czasie zabiegu balon żołądkowy wprowadzany jest do jamy brzusznej za pomocą gastroskopu. Pacjent znajduje się pod wpływem krótkotrwałego znieczulenia ogólnego, nie odczuwa więc żadnych dolegliwości bólowych i dyskomfortu. Zabieg endoskopowej implantacji balonu żołądkowego trwa około 30 minut.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu balonikowania żołądka

Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu balonikowania żołądka są przede wszystkim:

 • nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego,
 • choroby nowotworowe,
 • zaburzenia psychiczne,
 • uzależnienie od alkoholu,
 • uzależnienie od leków,
 • ciąża,
 • karmienie piersią.

Endoskopowej implantacji balonu żołądkowego nie można wykonać także u osób, które wcześniej poddawały się operacjom gastrycznym.

Skuteczność zabiegu endoskopowej implantacji balonu żołądkowego

Zabieg endoskopowej implantacji balonu żołądkowego jest niezwykle skuteczny. W ciągu pierwszych 6 miesięcy pacjenci są w stanie stracić nawet 15–20 kilogramów. Skuteczność tej metody jest jednak w dużej mierze zależna od przestrzegania odpowiednio zbilansowanej diety i utrzymywania właściwego poziomu aktywności fizycznej.

Balon w żołądku

Cena zmniejszenia żołądka bez operacji

Cena zmniejszenia żołądka poprzez endoskopową implantację balonu żołądkowego (BIB) zależy od czasu, na jaki balon wprowadzany jest do ciała pacjenta. Koszt jego założenia na 6 miesięcy wynosi 7400 złotych, a na 12 miesięcy 9900 złotych.

Endoskopowa plastyka żołądka (ESG) przy użyciu OverStitch™

Przeprowadzana przy użyciu techniki OverStitch™ endoskopowa plastyka żołądka, czyli ESG, pozwala w bezpieczny sposób zmniejszyć żołądek i stanowi skuteczny sposób na wdrożenie leczenia ułatwiającego schudnięcie. Umożliwia zrzucenie nawet dużej liczby zbędnych kilogramów bez konieczności przeprowadzenia skomplikowanej operacji i wykonywania dużych nacięć, które mogłyby pozostawić na ciele pacjenta nieestetyczne blizny.

Przebieg zabiegu endoskopowej plastyki żołądka przy użyciu OverStitch™

Podczas zabiegu plastyki żołądka przy użyciu techniki OverStitch™ do ust pacjenta wprowadzony zostaje specjalny endoskop. Jest on zakończony maszyną zakładającą szwy, które umieszczane są w takim miejscu, by w znacznym stopniu zmniejszyć powierzchnię żołądka. Zabieg nie wymaga rozcinania powłok brzusznych i fizycznego wycinania fragmentów żołądka. Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 2,5 – 3 godziny.

Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu endoskopowej plastyki żołądka przy użyciu OverStitch™

Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu endoskopowej plastyki żołądka przy użyciu OverStitch™ znajdują się:

 • aktywne zapalenie dwunastnicy,
 • aktywne zapalenie żołądka,
 • schorzenia przełyku, które uniemożliwiają wprowadzenie endoskopu,
 • zaburzenia hormonalne,
 • ciąża.

Skuteczność zabiegu OverStitch™

Wykonanie zabiegu endoskopowej plastyki żołądka przy użyciu OverStitch™ pozwala na zmniejszenie jego objętości nawet w 60–80%. W rezultacie pacjent spożywa mniej pokarmu i łatwiej jest mu wypracować deficyt kaloryczny potrzebny do zrzucenia zbędnych kilogramów. W pierwszym roku po zabiegu możliwa jest utrata nawet 60% dotychczasowej masy ciała.

Warto przy tym zaznaczyć, że zabieg jest w pełni odwracalny.

Endoskopowe zmniejszenie żołądka

Cena endoskopowego zmniejszenia żołądka™

Cena laparoskopowego zmniejszenia żołądka poprzez wykonanie zabiegu endoskopowej plastyki tego organu przy użyciu techniki OverStitch™ wynosi 29900 złotych.