Czy zmniejszenie żołądka jest bezpieczne?

Zmniejszenie żołądka a bezpieczeństwo

Zmniejszenie żołądka to skuteczny sposób walki z otyłością. Wykonanie tego zabiegu pozwala pozbyć się nadprogramowych kilogramów i uniknąć wynikających z dużej nadwagi zagrożeń dla zdrowia.

Jakie są formy zmniejszenia żołądka?

Współczesna medycyna zna wiele sposobów na zmniejszenie żołądka. Do najpopularniejszych metod zaliczają się:

  • gastric bypass, czyli podzielenie żołądka na dwie odrębne części i w efekcie sprawienie, że człowiek nie jest w stanie przyjąć dużych ilości pokarmu naraz,
  • rękawowa resekcja żołądka, czyli wycięcie części żołądka w taki sposób, by pozostawiony fragment mógł pomieścić nie więcej niż 250 mililitrów pokarmu,
  • założenie opaski żołądkowej, która umożliwia regulację stopnia zwężenia żołądka w części wpustowej i prowadzi do ograniczenia przyjmowania pokarmów.

W ostatnich latach popularność zdobywają endoskopowe metody bariatrycznego leczenia otyłości: BIB, czyli endoskopowa implantacja balonu żołądkowego, oraz ESG, czyli endoskopowa plastyka żołądka, wykonywana przy użyciu OverStitch.

Endoskopowa implantacja balonu żołądkowego (BIB)

Endoskopowa implantacja balonu żołądkowego stanowi najmniej inwazyjną metodę bariatrycznego leczenia otyłości

W trakcie zabiegu tego typu do wnętrza żołądka wprowadzany jest specjalny, napełniony powietrzem lub solą fizjologiczną balon, którego zadaniem jest wypełnienie przestrzeni w żołądku. W rezultacie Pacjent czuje się syty i przez to zdecydowanie mniej je, co prowadzi do zgubienia zbędnych kilogramów. Balon pozostaje w żołądku przez okres od pół roku do nawet roku. 

W ciągu pierwszych 6 miesięcy Pacjent jest w stanie stracić od 15 do 20 kilogramów.

Endoskopowa plastyka żołądka (ESG) przy użyciu OverStitch

Endoskopowa plastyka żołądka przy użyciu OverStitch nie wymaga rozcinania powłok brzusznych i fizycznego wycinania fragmentów żołądka. Metoda ta pozwala w bezpieczny sposób zmniejszyć żołądek i stanowi skuteczny sposób na wdrożenie leczenia ułatwiającego schudnięcie. 

Podczas zabiegu tego typu do ust Pacjenta wprowadzony zostaje specjalny endoskop zakończony maszyną zakładającą szwy, które umieszczane są w takim miejscu, by w znacznym stopniu zmniejszyć powierzchnię żołądka. Wykonanie endoskopowej plastyki żołądka przy użyciu OverStitch pozwala na zmniejszenie jego objętości nawet w 60–80%. W rezultacie Pacjent spożywa mniej pokarmu i łatwiej jest mu wypracować deficyt kaloryczny potrzebny do zrzucenia zbędnych kilogramów. 

W pierwszym roku po zabiegu możliwa jest utrata nawet 60% dotychczasowej masy ciała.

U jakich Pacjentów wykonuje się zabieg zmniejszenia żołądka metodą ESG przy użyciu OverStitch?

Zabieg endoskopowego zmniejszenia żołądka wykonuje się przede wszystkim u Pacjentów z otyłością I oraz II stopnia. Kwalifikację mogą uzyskać osoby z wynikiem BMI od 30 do 40.

 Zabieg polecany jest chorym, którzy pomimo diety oraz zmiany trybu życia nie są w stanie utrzymać niższej wagi ciała. Mogą mu się także poddać osoby niekwalifikujące się bądź niechcące skorzystać z tradycyjnego chirurgicznego zabiegu bariatrycznego.

Czy zmniejszenie żołądka jest bezpieczne?

Czy zmniejszenie żołądka jest bezpieczne?

O tym, czy zabieg zmniejszenia żołądka jest bezpieczny dla danego Pacjenta, decyduje wykwalifikowany lekarz – chirurg bariatra. Osoba zainteresowana tą metodą leczenia otyłości musi w pierwszej kolejności odbyć konsultację bariatryczną. W jej trakcie specjalista przeprowadza wywiad medyczny, ocenia stan zdrowia Pacjenta i zleca wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych, których celem jest upewnienie się, że u chorego nie występują żadne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. 

Ze względów bezpieczeństwa endoskopowej plastyki żołądka przy użyciu OverStitch nie przeprowadza się u Pacjentów, u których zdiagnozowano:

  • aktywne zapalenie dwunastnicy,
  • aktywne zapalenie żołądka,
  • schorzenia przełyku, które uniemożliwiają wprowadzenie endoskopu,
  • zaburzenia hormonalne,

a także u kobiet w ciąży.

Ewentualne powikłania i skutki uboczne po zmniejszeniu żołądka

Po zmniejszeniu żołądka mogą pojawić się różnorodne powikłania. Do najczęściej występujących zaliczają się:

  • zatorowość płucna,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • refluks przełykowo-żołądkowy,
  • zwężenie lub owrzodzenie w miejscu zespolenia żołądka z jelitem,
  • wyciek treści żołądkowej w miejscu zespolenia żołądka z jelitem,
  • zaburzenia wchłaniania,
  • niedobory witaminowe,
  • inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak na przykład biegunki.

Jak zapobiegać powikłaniom po zabiegu zmniejszenia żołądka?

W celu zapobiegania powikłaniom po zabiegu zmniejszenia żołądka należy stosować się do zaleceń wydanych przez dietetyka. W ciągu pierwszych dwóch tygodni od operacji konieczne jest spożywanie diety płynnej. Po upływie tego czasu należy stopniowo wprowadzać do jadłospisu zblendowane posiłki, by ostatecznie powrócić do jedzenia pokarmów stałych. Po zabiegu zmniejszenia żołądka Pacjent musi przyjmować niewielką ilość kalorii. Skuteczność operacji w dużej mierze zależy bowiem od wypracowania nowych, zdrowych nawyków żywieniowych.