Osoby zmagające się z nadwagą korzystają ze wszystkich możliwych sposobów na to, aby skutecznie zmniejszyć masę ciała. Ostatnio dużą popularnością cieszą się także zastrzyki oraz tabletki. Ich zadaniem jest przede wszystkim redukcja masy ciała oraz ograniczenie efektu jo-jo. Warto wiedzieć, czy ich stosowanie przynosi oczekiwane efekty.
Zastrzyki na odchudzanie dla cukrzyków – czym są i w jaki sposób działają?
W zastrzykach na odchudzanie stosuje się analogi GPL1. Są to glukagonopodobne peptydy. Najbardziej znane substancje tego typu, to:
- liraglutyd,
- dulaglutyd,
- exenatyd,
- liksysenatyd,
- semaglutyd.
Zastrzyki na odchudzanie mają następujące działanie:
- redukują insulinooporność,
- działają przeciwzapalnie,
- hamują wydzielanie soków żołądkowych,
- spowalniają opróżnianie żołądka,
- pobudzają wydzielanie insuliny.
Ta substancja jest naturalnie wytwarzana w mózgu oraz jelitach. Zastrzyki te nie tylko pomagają w łagodzeniu objawów cukrzycy, ale pomagają także w walce z nadwagą.
Zastrzyki na odchudzanie na receptę – czy warto je stosować?
Zastrzyki na odchudzanie dają zadowalające efekty, gdyż pozwalają szybciej się nasycić. Dzięki nim Pacjenci spożywają mniejsze ilości jedzenia, a tym samym przyjmują mniej kalorii.
Zastrzyki na odchudzanie – skutki uboczne
Mimo zadowalających efektów zastrzyki na odchudzanie w brzuch mają także skutki uboczne. Najważniejsze z nich, to przede wszystkim wymioty, nudności oraz zaparcia. Nieco rzadziej pojawiają się bóle i zawroty głowy, biegunka czy wzdęcia. Nie mogą ich stosować kobiety w ciąży ani w okresie karmienia piersią.
Trzeba także pamiętać o tym, że zastrzyki działają tylko wtedy, gdy się je przyjmuje. Oznacza to, że zaniechanie ich może wiązać się z efektem jo-jo.
Tabletki na odchudzanie – co trzeba o nich wiedzieć?
Innym popularnym sposobem leczenia otyłości są tabletki na odchudzanie. W aptece można znaleźć wiele środków tego rodzaju. Zawierają one składniki hamujące apetyt oraz wspomagające metabolizm. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- chrom,
- błonnik pokarmowy,
- fasolamina,
- kofeina,
- chitosan,
- sprzężony kwas linolowy.
Wybierając tabletki na odchudzanie, trzeba wcześniej sprawdzić, czy mają one niezbędne certyfikaty. Tylko wtedy można mieć pewność, że suplementy są bezpieczne.
Skuteczne tabletki odchudzające i ich rodzaje
Dobre tabletki na odchudzanie dzieli się na supresanty apetytu oraz spalacze tłuszczu. Pierwsze z nich mają za zadanie hamować apetyt głównie przez wpływ na ośrodek apetytu w mózgu. Dzięki nim Pacjenci jedzą mniej i przyjmują mniej kalorii.
Spalacze tłuszczu mają za zadanie przede wszystkim redukować tkankę tłuszczową. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wymagają one systematycznej aktywności fizycznej.
Na rynku można także znaleźć suplementy przyspieszające przemianę materii, a także ograniczające wchłanianie tłuszczów i węglowodanów.
Dobre tabletki na odchudzanie a ich skuteczność
To, czy konkretne suplementy diety będą skuteczne, zależy głównie od ich konkretnego składu. Samo wsparcie famakologiczne nie wystarczy jednak w walce z otyłością. Musi być ona wspierana aktywnością fizyczną oraz właściwie zbilansowaną dietą.
Tabletki na odchudzanie a opinia lekarzy
Zarówno lekarze, jak i dietetycy jasno wskazują na to, że przetestowane suplementy diety wspierające odchudzanie mogą być skuteczne, jeśli stanowią uzupełnienie diety oraz aktywności fizycznej. Muszą to jednak być preparaty pochodzące od zaufanych producentów, w których znajdują się wyłącznie przebadane składniki.
Chcesz zacząć bezpieczny proces zrzucania nadprogramowych kilogramów? Skonsultuj się ze specjalistą – naszym lekarzem bariatrą.
Jak skutecznie walczyć z otyłością?
Najlepszym rozwiązaniem, z którego powinny skorzystać osoby walczące z otyłością i nadwagą, jest konsultacja z lekarzem bariatrą. Ten specjalista oceni, czy w konkretnym przypadku niezbędne jest zastosowanie takich metod, jak endoskopowe założenie szwów na żołądek metodą Overstitch lub założenie balonika żołądkowego. Polegają one na zredukowaniu tego narządu, przez co zmniejsza się jego pojemność. W efekcie Pacjent je zdecydowanie mniej, a jego masa ciała spada.
To skuteczne zabiegi, ale wymagają dużo zaangażowania ze strony Pacjenta. Musi on dobrze do tego przygotować. Warto wspomnieć, że takie rozwiązanie jest zupełnie bezpieczne, ale może wywoływać niepożądane symptomy. Pacjent po zabiegu musi przestrzegać wytycznych otrzymanych od lekarza, gdyż tylko wtedy ma szansę na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów i uniknięcie efektu jo-jo.