Zabiegi bariatryczne stanowią jedną z metod wykorzystywanych w walce z otyłością. Polegają na zmniejszeniu objętości żołądka i ułatwiają pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Ograniczają również ryzyko występowania zagrożeń dla zdrowia wynikających z dużej nadwagi.
Jednym z dwóch rodzajów zabiegów bariatrycznych przeprowadzanych w klinice Medin Klinika jest endoskopowa implantacja balonu żołądkowego (BIB). Czym jest balon żołądkowy i w jaki sposób wspomaga odchudzanie? Jakie są zalecenia po zabiegu bariatrycznym? Czy pacjent, który poddał się tego typu zabiegowi może spożywać alkohol?
Czym jest balon żołądkowy?
Balon żołądkowy jest miękkim balonikiem wykonanym z silikonu, który zostaje wypełniony solą fizjologiczną do objętości około 500–700 mililitrów, a następnie umieszczony wewnątrz żołądka pacjenta za pomocą gastroskopu. Jego obecność powoduje u pacjenta występowanie wcześniejszego uczucia sytości po posiłku.
W jaki sposób balon żołądkowy wspomaga odchudzanie?
Osoba, której został wprowadzony balon żołądkowy, szybko czuje się syta, dzięki czemu przyjmuje w ciągu doby znacznie mniej pokarmu niż przed zabiegiem. Jedząc mniej, zaczyna w efekcie gubić zbędne kilogramy.
Aby zwiększyć skuteczność balonu żołądkowego dla procesu odchudzania, w czasie gdy pozostaje on wewnątrz żołądka, a więc przez okres od 6 do 12 miesięcy, pacjent powinien ściśle stosować się do zaleceń lekarza i dietetyka. Oznacza to przede wszystkim przyjmowanie regularnych posiłków o określonej kaloryczności i utrzymanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej. Poddając się zabiegowi endoskopowej implantacji balonu żołądkowego i przestrzegając wytycznych specjalisty, pacjent jest w stanie zmniejszyć masę swojego ciała o nawet 20 kilogramów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy od operacji.
Zalecenia po zabiegu implantacji balonu żołądkowego
Zalecenia lekarskie po zabiegu implantacji balonu żołądkowego dotyczą przede wszystkim diety oraz aktywności fizycznej.
Dieta po zabiegu implantacji balonu żołądkowego
Przez pierwsze dwa tygodnie od zabiegu endoskopowej implantacji balonu żołądkowego pacjent musi stosować dietę płynną. W ciągu pierwszych siedmiu dni może przyjmować wodę niegazowaną, delikatne buliony, mleko oraz naturalne jogurty, jak również rozcieńczone soki
i galaretki, a przez kolejny tydzień także zupy kremy, owocowe i warzywne przeciery oraz owsiankę. W trzecim tygodniu po operacji należy stopniowo wprowadzać do codziennej diety więcej zblendowanych potraw, aby móc ostatecznie powrócić do jedzenia stałych pokarmów.
Posiłki osoby, która poddała się zabiegowi endoskopowej implantacji balonu żołądkowego, nie mogą być zbyt obfite. Jej dieta musi opierać się na potrawach niskokalorycznych, przygotowanych z produktów żywnościowych posiadających niski indeks glikemiczny. Zalecane jest spożywanie fermentowanych przetworów mlecznych, takich jak kefir, maślanka i jogurt, gdyż są one naturalnymi probiotykami i wpływają na poprawę pracy jelit. Podobnie jak w wypadku innych operacji bariatrycznych, tak i po implantacji balonu żołądkowego pacjent powinien unikać picia alkoholu.
Aktywność fizyczna po zabiegu implantacji balonu żołądkowego
Poza utrzymaniem odpowiedniej, niskokalorycznej diety, wpływ na skuteczność zabiegu endoskopowej implantacji balonu żołądkowego ma aktywność fizyczna. Wskazane jest podjęcie jej już po kilku dniach od zabiegu. Zaleca się rozpoczęcie od regularnych spacerów i stopniowe zwiększanie wysiłku w miarę indywidualnych możliwości. Po upływie około sześciu tygodni od zabiegu dobrym rozwiązaniem są uprawianie nordic walkingu, pływanie oraz jazda na rowerze.
Balon żołądkowy a trawienie i metabolizm alkoholu
Alkohol to substancja, która powoduje zwolnienie tempa przemiany materii w organizmie człowieka nawet o 30%. Prowadzi również do podrażnienia błony śluzowej żołądka i sprzyja rozwojowi stanów zapalnych jego wewnętrznej wyściółki. Alkohol zwiększa ponadto wydzielanie kwasu i rozluźnia mięśnie zwieraczy żołądka, zaburzając jego pracę.
U osób, u których wykonano zabieg endoskopowej implantacji balonu żołądkowego, niekorzystne efekty spożycia alkoholu mogą być szczególnie silnie odczuwalne. Przez zmniejszoną pojemność żołądka substancja ta przenika do krwi znacznie szybciej, co zwiększa ryzyko upicia i negatywnie wpływa na proces odchudzania.
Dlaczego po zabiegach bariatrycznych należy ostrożnie podchodzić do spożywania alkoholu?
Celem zabiegów bariatrycznych jest skuteczna walka z otyłością i doprowadzenie pacjenta do utraty wagi. Ze względu na wysoką kaloryczność, jak również wpływ alkoholu na wypłukiwanie witamin oraz minerałów i spowolnienie regeneracji organizmu, jego picie prowadzi do ograniczenia skuteczności kuracji odchudzającej i sprawia, że proces zmniejszania się masy ciała zachodzi wolniej.