Założenie licówek na krzywe zęby pozwala w szybki i bezbolesny sposób uzyskać olśniewający uśmiech. Umożliwia to także wyrównanie niewielkich wad zgryzu, co w wielu wypadkach oznacza uniknięcie konieczności noszenia aparatu ortodontycznego.
Dzięki licówkom można rozwiązać problemy wynikające z uszkodzeń i przebarwień uzębienia, a także nadać zębom odpowiedni kolor oraz kształt. Jak zakłada się porcelanowe licówki? Czy piłowanie zębów pod licówki jest konieczne? Ile wytrzymują licówki porcelanowe?
Licówki stomatologiczne
Licówki dentystyczne stanowią stałą odbudowę protetyczną, obejmującą wargową i policzkową powierzchnię zębów w odcinku przednim i przednio-bocznym. Są to niezwykle cienkie nakładki na zęby, wykonane zazwyczaj z materiałów ceramicznych, rzadziej z kompozytu. Przykleja się je do przedniej strony zębów za pomocą specjalnego, niezwykle wytrzymałego kleju.
Pacjent ma możliwość określenia kształtu licówek. By ułatwić mu podjęcie tej decyzji, lekarz stomatolog bada zgryz pacjenta i wykonuje zdjęcie panoramiczne zębów. Zdarza się również, że przygotowuje on model przyszłego uzębienia z białego wosku, który pozwala na odpowiednie wymodelowanie kształtu poszczególnych zębów. Następnie uzębienie Pacjenta zostaje poddane odpowiednim przygotowaniom do założenia licówek stomatologicznych.
Na czym polega przygotowanie zębów pod licówki?
Przygotowanie zębów pod licówki wymaga wyleczenia wszystkich ubytków oraz chorób dziąseł i jamy ustnej, a także usunięcia osadów i kamienia. Zalecane jest również wybielenie zębów, by możliwe było dobranie jak najjaśniejszego koloru licówek.
Przygotowanie zębów pod licówki wiąże się najczęściej z ingerencją w strukturę zęba, z reguły konieczne jest bowiem jego minimalne zeszlifowanie. Przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym, jest więc całkowicie bezbolesne. Współcześnie dominuje jednak tendencja do możliwie jak najmniejszej preparacji tkanki. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu zębów pod licówki dentystyczne możliwe jest ich doskonałe dopasowanie do linii preparacji i w rezultacie uzyskanie wysokiej szczelności brzeżnej. Przekłada się to zarówno na komfort noszenia, jak i na uzyskanie lepszych efektów wizualnych.
Licówki – jak się je zakłada?
Po odpowiednim przygotowaniu uzębienia pacjenta, lekarz stomatolog wykonuje specjalny wycisk zębów. Wraz z wcześniej przygotowanym modelem z białego wosku stanowi on podstawę dla ostatecznego kształtu licówek. Jeżeli u Pacjenta konieczne było oszlifowanie zębów, zostaną mu założone licówki tymczasowe. Ich rolą jest zabezpieczenie naruszonej preparacją i nadmiernie wrażliwej powierzchni uzębienia do czasu kolejnej wizyty.
Gdy właściwe licówki zostają ukończone przez specjalistę z dziedziny protetyki, Pacjent ponownie stawia się w gabinecie. Jego zęby zostają w pierwszej kolejności poddane działaniu specjalnego żelu zwiększającego przyczepność. Następnie ostateczne licówki zostają zacementowane na stałe i pacjent może cieszyć się nowym, olśniewającym uśmiechem.
Licówki dentystyczne są niezwykle trwałe. Cechuje je wytrzymałość i odporność na ślady zużycia, zostały bowiem zaprojektowane tak, by służyć Pacjentowi przez długi czas. Nie odklejają się, nie pękają i są na zębach praktycznie niezauważalne. Standardowy okres ich wytrzymałości wynosi średnio od 10 do 20 lat.
Jeżeli osoba nosząca licówki zauważy na nich rysy lub poczuje, że nie są one wystarczająco dobrze przymocowane do powierzchni naturalnego zęba, musi udać się do lekarza, który je założył, w celu określenia przyczyny tego stanu rzeczy
Ile kosztują licówki?
Koszt licówek różni się w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane. Cena, jaką należy zapłacić za założenie licówek porcelanowych może być kilkukrotnie większa od ceny założenia licówek kompozytowych. W gabinecie stomatologicznym działającym w Medin Klinice w Opolu koszt licówki porcelanowej wynosi 2100 złotych, z kolei kompozytowej 450 złotych.
Licówki dentystyczne stanowią doskonałą metodę odbudowy ukruszonych zębów. Nadają się również do maskowania uciążliwych przebarwień, których nie da się usunąć, stosując standardowe metody wybielania zębów, a także do poprawy ogólnego kształtu uzębienia.
Licówki są ponadto niezwykle skutecznym sposobem na zmniejszenie, a w niektórych przypadkach nawet całkowite usunięcie diastemy, oraz skorygowanie niewielkich wad zgryzu.