Kolonoskopia to badanie polegające wprowadzeniu przez odbyt specjalistycznego wziernika, które pozwala na obejrzenie całego jelita grubego oraz rozpoznanie różnorodnych nieprawidłowości i chorób tego organu. W jaki sposób należy przygotować się do tego badania?
Przygotowanie do kolonoskopii
Przygotowanie do kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym wymaga od pacjenta przestrzegania szczegółowych zaleceń lekarza. W celu skutecznego zapoznania się z wnętrzem jelit konieczne jest ich całkowite oczyszczenie z resztek pokarmowych, które mogą zakłócić przebieg badania. Odpowiednie kroki przygotowawcze należy podjąć już na tydzień przed planowanym zabiegiem.
Co robić na siedem dni przed kolonoskopią?
Pacjent, który ma poddać się kolonoskopii, na siedem dni przed badaniem powinien wykonać takie badania laboratoryjne, jak morfologia krwi, jonogram oraz APTT + PT. Musi ponadto zaprzestać przyjmowania jakichkolwiek preparatów zawierających żelazo. Na tydzień przed planowanym badaniem nie jest również zalecane spożywanie czerwonych buraków, gdyż mogą one przyczynić się do zafałszowania koloru śluzówki jelita.
Pięć dni przed kolonoskopią – czego nie robić?
Na pięć dni przed kolonoskopią nie należy spożywać produktów zawierających pestki i nasiona, gdyż mogą one zalegać w jelitach i wpływać na obraz badania, utrudniając jego przeprowadzenie. Pacjenci muszą więc powstrzymać się przed jedzeniem:
- pieczywa z ziarnami, na przykład makiem, sezamem i siemieniem lnianym,
- owoców i warzyw pestkowych, między innymi malin, kiwi i pomidorów.
Zalecane jest także zaniechanie spożycia produktów wzdymających, takich jak kapusta, fasola, groch czy też cebula.
Postępowanie na dzień przed kolonoskopią
Na dzień przed kolonoskopią zaleca się spożywanie produktów lekkostrawnych, gotowanych lub pieczonych z niewielką ilością tłuszczu. Należy przy tym stosować dietę półpłynną, produkty spożywcze powinny więc zostać zmiksowane lub w inny sposób rozdrobnione. Na dzień przed kolonoskopią nie jest wskazane jedzenie świeżych owoców i warzyw oraz ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika, a także jedzenia w kolorze czerwonym i fioletowym.
Co robić w dniu badania?
W dniu badania nie można jeść żadnych posiłków. Dopuszczalne jest jedynie ssanie landrynek w jasnych kolorach. Pacjent powinien stawić się w klinice z pełnoletnią osobą towarzyszącą.
Przed zabiegiem należy również usunąć lakier i inne ozdoby z paznokci, by nie powodować zaburzeń w działaniu pulsoksymetru.
Chcesz umówić się na kolonoskopię w Medin Klinice w Opolu?
Zażywanie leków a przygotowanie do kolonoskopii w sedacji
Jeżeli pacjent stale przyjmuje leki, musi skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu uzyskania informacji dotyczących ich stosowania przed planowanym zabiegiem.
Dieta w przygotowaniu do kolonoskopii
Dieta osoby przygotowującej się do kolonoskopii powinna obejmować:
- chude ryby,
- chude mięso – kurczaka, indyka i jagnięcinę,
- warzywa bulwiaste i korzeniowe – ziemniaki, marchewkę i korzeń pietruszki,
- produkty zbożowe – biały ryż oraz pieczywo bez ziaren i makaron z jasnej mąki,
- gotowane jajka,
- tłuszcze – masło, margarynę i oleje roślinne,
- lekkie desery w postaci sorbetów z owoców bez pestkowych, galaretek bez owoców, kisieli i budyni ugotowanych na odtłuszczonym mleku.
Przygotowując się do kolonoskopii, pacjent musi również zadbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Zalecane jest spożywanie wody niegazowanej, słabej herbaty, kawy bez fusów oraz klarownych soków i kompotów bez owoców.
Konsekwencje słabego przygotowania do kolonoskopii
Nieodpowiednie przygotowanie do kolonoskopii, a więc niezastosowanie się do zaleceń lekarza dotyczących diety i picia płynów, może skutkować nieodpowiednim oczyszczeniem jelit i uzyskaniem niewiarygodnych wyników, co w efekcie będzie wiązało się z koniecznością powtórzenia badania.