Farmakologiczne czy nieoperacyjne leczenie otyłości – kiedy stosuje się te rozwiązania?

osoba otyła

Otyłość zaliczana jest do grupy chorób cywilizacyjnych i stanowi jeden z głównych globalnych problemów zdrowotnych w XXI wieku. W znacznym stopniu obniża ona jakość codziennego funkcjonowania i powoduje liczne problemy na różnych płaszczyznach życia. Prowadzi do nadmiernego obciążenia stawów i  problemów z poruszaniem się, jak również do rozwoju różnych chorób towarzyszących, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu człowieka.

Leczenie otyłości wymaga wsparcia lekarzy specjalistów. Konieczne jest zastosowanie zindywidualizowanego podejścia i dostosowanie rozwiązań do potrzeb i możliwości danego Pacjenta.

Farmakologiczne leczenie otyłości

Farmakologiczne leczenie otyłości polega na zażywaniu przez Pacjenta leków regulujących poziom glukozy we krwi, zwiększających uczucie sytości i zmniejszających łaknienie oraz opóźniających opróżnianie żołądka.

Terapia tego typu wskazana jest dla Pacjentów:

  • z BMI większym lub równym 30,
  • z BMI większym lub równym 27, u których zdiagnozowano przynajmniej jedno ze schorzeń zaliczanych do powikłań otyłości, na przykład chorobę układu krążenia, chorobę endokrynologiczną w postaci cukrzycy i insulinooporności, chorobę wątroby, PCOS, niepłodność, astmę, zaburzenia oddychania, chorobę zwyrodnieniową stawów czy też depresję i zaburzenia lękowe.

Leki stosowane w farmakologicznym leczeniu otyłości

W leczeniu otyłości stosuje się takie leki, jak:

  • Orlistat – to preparat, który działa poprzez blokowanie enzymów odpowiedzialnych za rozkład tłuszczów w jelitach. W rezultacie mniej tłuszczu jest wchłaniane z pożywienia, co wspiera proces odchudzania. Orlistat może być szczególnie pomocny dla osób, które mają trudności z kontrolowaniem spożycia tłuszczów w diecie.
  • Liraglutyd – jest lekiem, który imituje działanie naturalnego hormonu GLP-1. Pomaga on w regulacji apetytu oraz wydzielania insuliny, co może prowadzić do zmniejszenia uczucia głodu i stabilizacji poziomu cukru we krwi. Dzięki temu liraglutyd wspiera proces odchudzania i poprawia ogólny stan zdrowia metabolicznego.
  • Tirzepatyd – nowoczesny lek, który również naśladuje działanie hormonów, takich jak GLP-1 i GIP. Tirzepatyd nie tylko wspiera kontrolę apetytu, ale także wpływa na metabolizm glukozy, co czyni go obiecującą opcją w leczeniu otyłości.

Korzyści wynikające z farmakologicznego leczenia otyłości

Dzięki wdrożeniu farmakologicznego leczenia otyłości u Pacjenta wcześniej pojawia się uczucie sytości i dochodzi do zmniejszenia apetytu. Leki zmniejszają także wchłanianie tłuszczów i zapobiegają rozwojowi powikłań otyłości lub łagodzą ich przebieg.

Zalecenia po farmakologicznym leczeniu otyłości

Pacjent poddany farmakologicznemu leczeniu otyłości w celu osiągnięcia zadowalających rezultatów musi zwiększyć swoją aktywność fizyczną i ściśle stosować się do zaleceń lekarza w zakresie stosowanej diety. Zalecane jest ponadto skorzystanie ze wsparcia psychologicznego i dietetycznego.

farmakologiczne badanie otyłości

Endoskopowe leczenie otyłości

Endoskopowe leczenie otyłości polega na przeprowadzeniu małoinwazyjnego zabiegu mającego na celu zmniejszenie objętości żołądka Pacjenta, by nie był on w stanie przyjąć dużych ilości pokarmu naraz.

W tym celu wykorzystywane są takie metody, jak:

  • BIB, czyli endoskopowa implantacja balonu żołądkowego,
  • ESG, czyli endoskopowa plastyka żołądka.

Endoskopowe leczenie otyłości skierowane jest do Pacjentów między 18 a 65 rokiem życia, u których:

  • występuje otyłość znaczna, a więc BMI jest równe lub wyższe niż 40,
  • BMI wynosi mniej niż 40, lecz więcej niż 35, i dochodzi do występowania schorzeń związanych z otyłością.

Wdrożenie leczenia otyłości jest zalecane także w sytuacji, gdy ze względu na swoją tuszę Pacjent nie jest w stanie skorzystać z leczenia zabiegowego w zakresie innych specjalności.

Rozważasz leczenie bariatryczne? Skontaktuj się z naszym indywidualnym opiekunem ds. obsługi Pacjenta!

Korzyści wynikające z nieoperacyjnego leczenia otyłości

Nieoperacyjne leczenie otyłości cechuje się wysoką skutecznością. Pozwala zmniejszyć masę ciała od 30% do nawet 70%. Na skutek zabiegu, Pacjenci są w stanie nie tylko poprawić swój wygląd, lecz także uzyskać szereg korzyści zdrowotnych, do których zaliczają się między innymi:

  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe,
  • poprawa funkcji płuc i nerek,
  • poprawa kontroli cukrzycy,
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych ze strony stawów i kręgosłupa,
  • redukcja ryzyka rozwoju chorób nowotworowych.

Zalecenia po nieoperacyjnym leczeniu otyłości

Pacjenci, którzy zdecydowali się na zabieg leczenia otyłości, muszą bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza bariatry i stosować się do jadłospisu przygotowanego przez dietetyka. Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu niezbędne jest zachowanie diety płynnej, a następnie stopniowe wprowadzanie posiłków zblendowanych. Wszystkie spożywane przez Pacjenta potrawy powinny być niskokaloryczne, a przy tym odpowiednio zbilansowane.