Mianem drugiego podbródka określa się zlokalizowaną w górnej części szyi warstwę tkanki tłuszczowej, która opada wraz z wiekiem i tworzy nieestetycznego fałd powodujący zatarcie się konturów twarzy. Jest to defekt kosmetyczny często stanowiący powód kompleksów i utraty pewności siebie. Jak zniwelować drugi podbródek?
Kiedy najczęściej dochodzi do powstania drugiego podbródka?
Od czego robi się drugi podbródek? Przyczyn tego defektu kosmetycznego może być wiele. Wśród najczęściej występujących należy wymienić przede wszystkim:
- predyspozycje genetyczne,
- nadwagę i otyłość,
- nieodpowiednią postawę – garbienie się i chowanie głowy w ramiona,
- złą pozycję podczas snu,
- utratę jędrności i napięcia skóry w wyniku procesów starzenia, prowadzących do gromadzenia się nadmiaru zwiotczałej skóry pod brodą,
- brak odpowiedniej pielęgnacji skóry i twarzy szyi – niestosowanie kremów nawilżających i kremów z filtrem UV oraz nadmierne opalanie,
- niezdrową dietę, powodującą zatrzymywanie wody w organizmie.
Obecność drugiego podbródka może być również związana z chorobami tarczycy.
Jak usunąć drugi podbródek?
Aby usunąć drugi podbródek, należy wykonywać ćwiczenia aktywizujące głowę i szyję, ograniczyć spożycie soli i zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, stosując przy tym zróżnicowaną, bogatą w witaminy dietę. Jeżeli mimo starań defekt ten nie daje się usunąć, warto rozważyć oddanie się w ręce specjalisty z dziedziny medycyny estetycznej. Jaki zabieg na drugi podbródek wybrać? Możliwości jest wiele, jedną z nich jest lipoliza iniekcyjna.
Lipoliza iniekcyjna – skuteczny sposób na drugi podbródek
Lipoliza iniekcyjna to zabieg umożliwiający leczenie miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej, określany niechirurgiczną alternatywą liposukcji. Polega on na przeprowadzeniu miejscowej adipocytolizy, czyli procesu wyniszczania komórek tłuszczowych. Uwalniane w jego trakcie związki są pochłaniane przez komórki żerne skóry, metabolizowane w wątrobie i usuwane z organizmu. Ze względu na osiągane efekty, lipoliza to zabieg będący odpowiedzią na pytanie, jak zlikwidować drugi podbródek.
Kwalifikacja do zabiegu lipolizy podbródka
Zabieg lipolizy wykonywany jest w celu usuwania drugiego podbródka u mężczyzn i kobiet. Jest on bezpieczny, przed jego przeprowadzeniem każdy pacjent musi jednak odbyć wizytę kwalifikacyjną. Pozwala ona określić, czy występują ewentualne przeciwwskazania do wykonania lipolizy iniekcyjnej. Wśród nich można wymienić:
- nadmierną otyłość,
- cukrzycę,
- padaczkę,
- ciężkie choroby wątroby,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroby nowotworowe,
- alergie na składniki znajdujące się w preparatach wykorzystywanych podczas zabiegu,
- wirusowe, bakteryjne lub grzybicze choroby skóry,
- egzemę i zmiany łuszczycowe skóry,
- przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi,
- zaburzenia menstruacji.
Zabiegu na drugi podbródek nie należy ponadto wykonywać u kobiet w okresie menstruacji, ciąży i karmienia piersią, a także u dzieci przed ukończeniem osiemnastego roku życia.
Przebieg zabiegu lipolizy iniekcyjnej podbródka
Zabieg lipolizy na podbródek przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Polega na podaniu zastrzyków z substancją, która wywołuje kontrolowany, niewielki stan zapalny tkanki tłuszczowej, a w efekcie powoduje rozpuszczenie komórek tłuszczowych.
Zabieg lipolizy trwa zazwyczaj od dwudziestu do trzydziestu minut. Po jego zakończeniu pacjent może opuścić klinikę i wrócić do domu.
Postępowanie po zabiegu lipolizy podbródka
Po lipolizie iniekcyjnej podbródka występuje opuchlizna, zaczerwienienie, a czasami również lekkie zasinienie skóry w miejscach po nakłuciu igłą. Obszar po zabiegu może wykazywać większą wrażliwość na ucisk i dotyk. Zdarza się również, że pacjenci po zabiegu usuwania podbródka przy pomocy lipolizy doświadczają delikatnego bólu oraz świądu skóry, z reguły jednak ustępują one już po upływie kilku dni. W celu łagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości zalecane jest stosowanie leków przeciwbólowych i antyhistaminowych.
Podstawą pielęgnacji po zabiegu lipolizy podbródka jest używanie serum oraz kremu odżywczego o właściwościach napinających i liftingujących, który zregeneruje skórę.
Lipoliza podbródka – efekty zabiegu
Lipoliza iniekcyjna podbródka daje takie efekty, jak:
- usunięcie fałdu tłuszczowego przypominającego drugą brodę,
- wysmuklenie szyi,
- poprawę konturu twarzy,
- odżywienie i nawilżenie skóry.
Nie są one widoczne od razu, lecz dają się zauważyć po upływie kilku tygodni od zabiegu. Wynika to z faktu, iż organizm potrzebuje czasu, by rozpuścić, a następnie wydalić rozpuszczony tłuszcz. Najlepsze efekty usuwania drugiego podbródka da się zaobserwować u osoby szczupłej lub z tylko niewielką nadwagą.
Poznaj szczegóły zabiegów medycyny estetycznej wykonywanych w Medin Klinice
Lipoliza podbródka – ile zabiegów należy wykonać?
W celu osiągnięcia oczekiwanych rezultatów i skutecznego usunięcia drugiego podbródka zaleca się wykonanie serii od trzech do sześciu zabiegów lipolizy iniekcyjnej powtarzanych w czterotygodniowych odstępach.