Otyłość to poważna choroba przewlekła, której głównym objawem jest nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Dotyka ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn w każdym wieku. Jest bardzo groźna, gdyż prowadzi do wielu innych schorzeń. Warto wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny tej choroby u obu płci oraz w jaki sposób można ją zlikwidować.
Najczęstsze przyczyny otyłości u kobiet
Jedną z najczęstszych przyczyn otyłości są predyspozycje genetyczne. Jeśli w najbliższej rodzinie występuje to schorzenie, to ryzyko znacząco wzrasta. Przyczyną otyłości bardzo często są także różne czynniki psychologiczne, takie jak zaburzenia odżywiania, brak samoakceptacji oraz stres. Osoby, które nie mogą sobie poradzić z problemami i własnymi uczuciami bardzo często nadmiernie się objadają, co skutkuje gromadzeniem się tkanki tłuszczowej.
Nie można zapomnieć także o tym, że otyłość jest wywoływana również przez czynniki środowiskowe. Należy zaliczyć do nich brak snu, sięganie po wysokoprzetworzoną żywność oraz niezdrowy tryb życia. W połączeniu z siedzącą pracą i spędzaniem długich godzin w tej pozycji oraz brakiem jakiejkolwiek aktywności fizycznej wywołuje to nadprogramowe kilogramy. Osoby cierpiące na otyłość przyjmują także więcej kalorii, niż potrzebują.
Otyłość u kobiet — jakie formy przybiera?
W przypadku kobiet z nadwagą ich ciało przyjmuje figurę typu gruszka. Charakteryzuje się ona nadmiarem tkanki tłuszczowej gromadzącej się w okolicy pośladków, bioder oraz ud. Figura gruszka kojarzy się z kobiecymi kształtami i osoby ją posiadające nie są tak bardzo narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego, ale bardzo często mają problemy ze stawami, które są nadmiernie obciążone.
Kobiety o takiej figurze mają zazwyczaj mniejszy brzuch oraz piersi. Figura kobieca gruszka może być estetyczna, a przede wszystkim zdrowa, gdy jest odpowiednio zadbana oraz pozbawiona zbędnych kilogramów.
Otyłość brzuszna u kobiet — przyczyny
Otyłość u kobiet również może objawiać się gromadzeniem tłuszczu w okolicach brzucha, chociaż zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn. Główną przyczyną tego problemu jest prowadzenie nieprawidłowego stylu życia. O otyłości brzusznej można mówić wtedy, gdy obwód talii jest większy niż 80 cm u kobiet oraz 95 cm u mężczyzn.
Otyłość brzuszna u kobiet — jak się pozbyć?
Otyłość brzuszna powinna być odpowiednio leczona, gdyż prowadzi do wielu groźnych chorób, takich jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2 czy problemy z układem krążenia. Lekarze wskazują także na poważny problem, jakim jest otyłość a problem z niepłodnością u kobiet. Nadmierne kilogramy znacząco utrudniają zajście w ciążę.
W otyłości brzusznej najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych. Warto jeść niewielkie porcje, ale dość często, aby nie dopuścić uczucia głodu. Posiłki muszą być odpowiednio zbilansowane, aby dostarczały nieco mniej kalorii, niż potrzebuje tego organizm. Nie można także zapomnieć o aktywności fizycznej oraz nawadnianiu organizmu.
Duży brzuch u mężczyzny — przyczyny
W przypadku mężczyzn najczęściej pojawia się figura jabłko. Mężczyzna o takich proporcjach boryka się z problemem nadmiernego gromadzenia tłuszczu w okolicach brzucha. Najczęściej przyczyną tego problemu jest spożywanie zbyt dużej ilości cukru, która jest zawarta w sokach owocowych, alkoholu. Otyłość brzuszna jest także wywoływana brakiem aktywności fizycznej.
Otyłość brzuszna u mężczyzn — jakie niesie skutki?
Otyłość brzuszna jest także groźna dla mężczyzn. Bardzo często wiąże się ona z pogorszeniem jakości oraz obniżeniem produkcji nasienia. Nadmiar tkanki tłuszczowej gromadzącej się w okolicach brzucha sprzyja także rozwojowi nowotworu prostaty i jelita grubego. U mężczyzn z otyłością brzuszną pojawia się także obstrukcyjny bezdech senny. Są to poważne schorzenia, które mogą zagrażać zdrowiu, a w skrajnych przypadkach także życiu.
Jak się pozbyć otyłości brzusznej u mężczyzn?
Podobnie, jak w przypadku kobiet cierpiących na otyłość, najważniejsze jest zmniejszenie podaży przyjmowanych kalorii. Trzeba również zadbać o regularną aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę. Należy wybierać produkty nieprzetworzone, sięgać po warzywa i owoce. Tylko systematyczne działania oraz zmiana nawyków żywieniowych może przynieść oczekiwane rezultaty w postaci zrzucenia zbędnych kilogramów oraz poprawy sylwetki. Jest to bardzo ważne ze względów zdrowotnych.
Jeśli tradycyjne metody zrzucenia wagi się nie sprawdzają, warto udać się na konsultację do bariatry, który zaproponuje kompleksowe leczenie, dzięki któremu z pewnością uda się osiągnąć wymarzoną sylwetkę i odzyskać zdrowie.
Chcesz poddać się operacji bariatrycznej? Poznaj więcej szczegółów zabiegu!